KINO SALĖ (I RŪMAI)

KINO SALĖ (I RŪMAI)

KINO SALĖ (I RŪMAI)

|

I rūmuose esančioje kino salėje vyks kino teatro „Skalvija“ kuruojami pristatymai kino edukacijos tema – edukacines kino ir medijų programas vykdančios Vilniaus įstaigos surengs šių programų pristatymus, papasakos lankytojams apie savo veiklą ir galimybes dalyvauti, taip pat bus rodoma filmų programa.

Dvi festivalio dienas nuo ryto iki vakaro veiks KINO SALĖ, kurioje Jūsų laukia:

  • „Skalvijos“ kino teatro edukaciniai projektai ir filmų peržiūros;
  • „Meno avilys“ demonstruojami restauruoti filmai ir projektas apie medijų raštingumą;
  • „AVAKA“ papasakojimas apie galimybes audiovizualinį turinį žiūrėti legaliai;
  • festivalio „Nepatogus kinas“ filmai ir dokumentinės kino platformos pristatymas;
  • supažindinimas su „Youngblood“ kino mokykla paaugliams;
  • daugybė filmų peržiūrų įvairaus amžiaus žiūrovams.

Esi kino ir medijų fanas – jau dabar planuok įsimintiną įspūdžių savaitgalį!

 

D E T A L I      P R O G R A M A 

RUGSĖJO 29 DIENA, ŠEŠTADIENIS 10.00–18.00

10.00

Edukacinio kino projekto šeimoms „Karlsono kinas“ pristatymas ir šiuolaikinės prancūzų animacijos rinktinės „Ką pašnibždėjo Pelėda“ peržiūra. Programos trukmė 40 min, įgarsinta lietuviškai. Pristato Vėjūnė Dūdėnienė („Skalvijos“ kino centras).

Šviečiant pilnačiai Kino Pelėda nutupia ant šakos ir pasisveikina su vaikais. Ji prisistato kaip keliautoja, vakarais skraidanti nuo lango prie lango ir renkanti istorijas, kurias mamytės ir tėveliai prieš miegą pasakoja savo vaikams. Tas istorijas Kino Pelėda paverčia trumpametražiais filmais.

Programos filmai: „Suskaičiuok avinus“ (Compte les moutons, rež. Frits Standaert, 2015), „Dar vienos rankovės“ (Une autre paire de manches, rež. Samuel Guénolé, 2015), „Pirštinė“ (La Moufle, rež. Clémentine Robach, 2014), „Akmenų sriuba“ (La Soupe au caillou, rež. Clémentine Robach, 2015), „Gudrusis paplotėlis“ (La galette court toujours, rež. Pascale Hecquet, 2015).

11.00

Kino mokyklos vyresniųjų klasių moksleiviams „Skalvijos“ kino akademija pristatymas ir filmų peržiūra. Pristato Vėjūnė Dūdėnienė („Skalvijos“ kino centras).

„Mažoji Jeruzalė“, rež. Monika Navickaitė, 2017, 7 min.

Kai esi paauglys, sunku paaiškinti kokie santykiai tave sieja su šeima ir artimaisiais. Vienas tokių paauglių – pagrindinis filmo herojus Vytautas – gyvena Jeruzalės rajone Vilniuje. Vieną vakarą Vytautas prie kebabų kiosko pasirodo su savo keistuoliu aštuonmečiu broliu.

„Kolekcionierius“, rež. Vytenis Jankauskas, 2016, 7 min.

Gerdamas rytinę kavą, filmo protagonistas atranda keistą skelbimą laikraštyje – „Parduodama kolekcija. Saulėlydžiai“. Smalsumo vedinas, vaikinas nusprendžia aplankyti skelbimo autorių. Netikėtai jis atranda daug daugiau, nei pats galėjo tikėtis.

„Žuvis“, rež. Rokas Kaminskas ir Meida Lileikytė, 2016, 6 min.

Istorija apie tėvą, kuris atkakliai ruošiasi išskirtinei šventei. Džiaugsmingą nuotaiką keičia nusivylimas – artimieji šventėje nedalyvaus.

„Duobkasys“, rež. Žygimantas Bagdonavičius, 2018, 7 min.

Iš užsienio grįžęs jaunuolis randa darbo skelbimą ir mamos pastūmėtas įsidarbina. Netrukus paaiškėja, kad darbo prasmė neaiški net pačiam darbdaviui.

„Grizzly“, rež. Rolandas Banaitis, 2018, 7 min.

Filmas apie jauną žmogų, bandantį gyvenimo vingiuose atrasti save. Jis stengiasi išlikti unikalus pilkose miesto džiunglėse, vaikinui jo idėjos ir jų išraiška yra svarbiau už viską.

 

12.00

Pristatymas „Medijų edukacija ir šiuolaikinis raštingumas“. Pristato Dovilė Alėbaitė („Meno avilys“).

Kalbėdama apie raštingumą, UNESCO teigia: „Raštinga visuomenė – tai dinamiška visuomenė, diskutuojanti ir besikeičianti idėjomis. Neraštingumas, priešingai, yra kliūtis kurti geresnę gyvenimo kokybę ir netgi gali paskatinti atskirtį bei smurtą.“ Kadangi esame tarpusavyje susijusių asmenų bendruomenė, neišvengiamai didžiąją mūsų veiklų dalį sudaro tarpusavio bendravimas, keitimasis požiūriais, mintimis ir jausmais. Ko gero, daugelis sutiks, kad žmonijos komunikacija niekuomet neapsiribojo sakytine ar rašytine kalba – įvairūs nežodiniai garsai, veido išraiškos, lytėjimas, gestai visad buvo neatsiejama bendravimo dalis.

Medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno Avilys“ pristato projektą „Dideli maži ekranai. Medijų raštingumas Lietuvos mokyklose“, kurį vykdo kartu su Britų taryba ir Ugdymo plėtotės centru. Projektu siekiama ugdyti Lietuvos mokytojų ir vyresniųjų klasių mokinių medijų raštingumą. Ypatingas dėmesys kreipiamas į audiovizualines medijas ir mokiniams patrauklius medijų produktus (TV laidas, filmus, reklamas, kompiuterinius žaidimus, socialinius tinklus).

 

12.30

Pristatymas „Legalios audiovizualinio turinio platformos“. Pristato Darius Vaitiekūnas („AVAKA“).

Spartėjant informacinių technologijų vystymuisi viešosios informacijos poveikis tampa svarbiu pasaulėjautos, pamatinių vertybių, asmeninių įsitikinimų ir net laisvalaikio pasirinkimą formuojančiu veiksniu, kuris, be teigiamo dažnai turi ir neigiamą poveikį: didina pažeidžiamų grupių atskirtį, skatina patyčias ir labai dažnai – nelegalų intelektinės nuosavybės naudojimą.

Šiandien nebereikia argumentų, kad legalus turinys daugeliu aspektų yra pranašesnis ir saugesnis už nelegalų. Tačiau dažnai pritrūkstame žinių ir gebėjimų rasti bei atsirinkti legalias turinio platformas.

Galimybes audiovizualinį turinį žiūrėti legaliai ir su tuo susijusius projektus pristato Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija „AVAKA“.

 

13.15

Restauruotų lietuviškų dokumentinių filmų peržiūra. Pristato Dovilė Alėbaitė („Meno avilys“).

„Šimtamečių godos“, rež. Robertas Verba, Lietuva, 1969, 20 min.

Roberto Verbos filmo personažai – šimto metų sulaukę senoliai, gimę dar praėjusiame amžiuje, tebegyvenantys senose kaip ir jie patys erdvėse. Prieš kantriai stebinčią režisieriaus kamerą jie prisimena savo jaunystę, meilę, patirtus sunkumus, braukia ašaras, gausioje giminių apsuptyje švenčia gimtadienius ir tampa gyvenimiškai komiškų situacijų dalyviais. O R. Verba, greta kalbinamų raukšlėtų šimtamečių įterpdamas kadrus su jaunais veidais, nebyliai klausia apie laiko tėkmę ir ryšį tarp kartų.

„Temperatūra ne pagal Celsijų“, rež. Almantas Grikevičius, Lietuva, 1973, 10 min

Grikevičiaus filmo dėmesio centre – Kauno F. Dzeržinskio gamyklos vyriausiasis staklių konstruktorius Tomas Petreikis. Užuot kūręs eilinį konjunktūrinį pasakojimą apie gamybines normas viršijančio socialistinio darbo didvyrį, režisierius fiksuoja kitą savo filmo herojaus asmenybės pusę. Laisvu laiku, po darbo Tomas – pramoginių šokių šokėjas, mokytojas ir konkursų teisėjas. „Konstravimas su šokiais? Ne, nieko bendro neturi“, – į žurnalisto jam užduotą klausimą atsako T. Petreikis. Tačiau filme stebimos paralelės, atskleidžiančios konstruktoriaus-šokėjo preciziškumą, tobulumo siekį tiek kontroliuojant staklių darbą, tiek mokant ant parketo besisukančias šokėjų poras, suponuoja kitą atsakymą…

„Mums nebaisūs jokie priešai“, rež. Edmundas Zubavičius, Lietuva, 1978, 10 min.

Režisieriaus E. Zubavičiaus feljetone stebime sovietinę absurdo realybę praktikuojantis reaguoti į atominę „priešo iš už anapus sienos“ ataką. Filmo herojai – civilinės saugos pratybose dalyvaujantys ir rajono civilinės gynybos varžyboms besirengiantys vieno Žemaitijos kaimelio gyventojai. Tačiau į eskaluojamą naujo karo grėsmę ir reguliarias civilinės saugos pratybas, atrodo, jau seniai niekas nebežiūri rimtai.

 

14.30

Edukacinio kino projekto „Mokausi iš kino“, skirto bendrojo lavinimo mokykloms, pristatymas. Dokumentinio filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ peržiūra. Rež. Arūnas Matelis, Lietuva, Italija, Belgija, Šveicarija, Airija, Šiaurės Airija, Latvija, Ispanija, 2017, 71 min., dokumentika, italų, vokiečių, anglų kalba, lietuviški subtitrai. („Skalvijos“ kino centras)

Dokumentinis filmas pasakoja apie vienas sudėtingiausių ir populiariausių dviračių varžybų pasaulyje – „Giro d’Italia“. Tačiau ne apie garbę ir šlovę. Šios juostos herojai – vadinamieji „gregoriai“ – didžiausius iššūkius įveikiantys ir lyderių užnugaryje liekantys sportininkai – „lūzeriai“, neturintys teisės į asmenines pergales. „Gregoriai“ komandų lyderius aprūpina vandeniu, maistu, padeda įveikti sunkias atkarpas, uždengia nuo vėjo, t. y. sukuria visas sąlygas finišuoti pirmiesiems. Herojai savo pasiaukojimu nutiesia kelią į pergalę kitiems ir tampa universaliais pasiaukojimo dėl kitų pavyzdžiais.

 

16.00

Socialinio dokumentinio kino festivalio „Nepatogus kinas“ filmo „Irano reivas“ (Raving Iran) peržiūra. Rež. Susanne Regina Meures, Šveicarija, 2016, 86 min., dokumentika, persų kalba, lietuviški subtitrai. Pristato Simona Gaidytė („Nepatogus kinas“).

Anušas ir Arašas – Teherano pogrindinės techno muzikos scenos pionieriai. Pavargę slapstytis nuo policijos ir savo stagnuojančios karjeros, jie dar kartą organizuoja paskutinės minutės vakarėlį dykumoje. Grįžę vėl nesėkmingai bando pardavinėti savo įrašus, tačiau net atsispausdinti albumo viršelį be valdžios leidimo yra nelegalu. Kai Anušą sulaiko policija, vilties, atrodo, nebelieka. Tačiau reikalus pakeičia vienas telefono skambutis – vyrukų kuriama muzika patiko vieno didžiausių techno muzikos festivalių rengėjams, kurie pakviečia atvykti į Šveicariją. Ciuriche jie pasijunta kaip svajonėje: interviu radijui ir žurnalams, milijonai reiverių ir kiti didžėjai nubloškia į kitą dimensiją. Irano reiveriai turi pasirinkti: pasilikti Europoje ar grįžti namo?

 

RUGSĖJO 30 DIENA, SEKMADIENIS 10:00-17:00

10.00

Edukacinės dokumentinės kino platformos „Nepatogaus kino klasė“ pristatymas ir programa. Pristato Simona Gaidytė („Nepatogus kinas“).

„Mano mielas suš*ktas telefonas“ (My Dearest F*ucking Phone). Rež. Eef Hilgers, Nyderlandai, 2014, 18 min., dokumentika, olandų kalba, lietuviški subtitrai.

Kaip ir daugelio paauglių Klaudijos ryšys su jos išmaniuoju telefonu grįstas meile ir neapykanta vienu metu. Mintys, kurias ji įrašinėja telefonu, o ypač mintys apie jos netobulą gyvenimą, yra pagrindinis šios istorijos leitmotyvas. Ji jaučiasi vieniša ir nesaugi. Šiuos jausmus dar labiau sustiprina gražių, sėkmingų ir linksmų draugių nuotraukos „Instagram“ tinkle. Žinia apie atostogas be interneto Klaudijai kelia šiurpą, tačiau būtent laikas be Wi-Fi atneša ir didžiausią perversmą. Kartu su Klaudija žiūrovai kviečiami pasinerti į jos susikurtą virtualų pasaulį, susipažinti su sukonstruota asmenybe, „Facebook“ komentarais, pasauliu, realesniu už tikrą gyvenimą.

„Berniukas iš H2“ (The Boy from H2). Rež. Helen Yanovsky, Izraelis, Palestina, 2017, 21 min., dokumentika, įgarsinta lietuviškai.

Dvylikametis palestinietis Mohamedas kartu su savo didele šeima gyvena Izraelio kontroliuojamame Hebrono miesto H2 sektoriuje. Čia judėjimo laisvė palestiniečiams yra suvaržyta, o socialinis gyvenimas praktiškai sustojęs. Kareiviai kasdien sulaiko vaikus dėl akmenų mėtymo ar kitų neleistinų veiksmų. Mohamedas yra vienas iš tų berniukų, kuris nuolatos įsivelia į konfliktą su kareiviais.

„Džo smuikas“ (Joe’s Violin). Rež. Kahane Cooperman, JAV, 2016, 24 min., dokumentika, įgarsinta lietuviškai.

Paauglės Brianos ir septyniasdešimtmečio Džo likimus suveda smuikas ir meilė muzikai. Lenkijoje gimęs Džo Feingoldas išgyveno karą ir, prieš emigruodamas į JAV, 1947 m. sendaikčių turguje nusipirko smuiką, kuriuo grojo iki sušlubavo sveikata. Nebegalėdamas ilgiau naudotis instrumentu, Džo padovanoja jį organizacijai, dirbančiai vargšų rajonuose. Ypatingasis smuikas atitenka Brijanai, kuri greitai pajunta ypatingą ryšį su instrumentu ir jo istorija.

 

12.00

Edukacinio kino projekto šeimoms „Karlsono kinas“ pristatymas ir šiuolaikinės prancūzų animacijos rinktinės „Ką pašnibždėjo Pelėda“ peržiūra. Programos trukmė 40 min, įgarsinta lietuviškai. Pristato Vėjūnė Dūdėnienė („Skalvijos“ kino centras).

Šviečiant pilnačiai Kino Pelėda nutupia ant šakos ir pasisveikina su vaikais. Ji prisistato kaip keliautoja, vakarais skraidanti nuo lango prie lango ir renkanti istorijas, kurias mamytės ir tėveliai prieš miegą pasakoja savo vaikams. Tas istorijas Kino Pelėda paverčia trumpametražiais filmais.

Programos filmai: „Suskaičiuok avinus“ (Compte les moutons, rež. Frits Standaert, 2015), „Dar vienos rankovės“ (Une autre paire de manches, rež. Samuel Guénolé, 2015), „Pirštinė“ (La Moufle, rež. Clémentine Robach, 2014), „Akmenų sriuba“ (La Soupe au caillou, rež. Clémentine Robach, 2015), „Gudrusis paplotėlis“ (La galette court toujours, rež. Pascale Hecquet, 2015).

 

13.00

„Youngblood“ kino mokyklos paaugliams pristatymas, vaidybos ir techninio raštingumo studentų darbų peržiūra. Pristato Marija Kavtaradzė („Youngblood“ kino mokykla).

 

14.15

Edukacinio kino projekto „Mokausi iš kino“ pristatymas. Dokumentinio filmo „Rūta“ peržiūra. Rež. Ronaldas Buožis, Rokas Darulis, Lietuva, 2018, 84 min., dokumentika lietuvių, anglų k., lietuvių, anglų k. subtitrai. („Skalvijos“ kino centras)

Dokumentinis filmas „Rūta“ – tai žvilgsnis iš labai arti į vieną iš daugiausiai pasiekusių Lietuvos sportininkių̨, leidžiantis užmesti akį į Rūtos Meilutytės kasdienių treniruočių̨ užkulisius, darbo kasdienybę ir pasiruošimo varžyboms procesą̨. Kamera seka Rūtos pasiruošimą Rio olimpinėms žaidynėms Plimute ir Tenerifėje, primena Rūtos pasiekimus Londono olimpiadoje bei pasiektus pasaulio rekordus. Sportininkė pasakos apie nelengvą laikotarpį po Rio varžybų ir kokia yra šių pasiekimų kaina. Išskirtiniai interviu su treneriais ir šeima atskleis daug nežinomų merginos gyvenimo faktų ir padės suprasti, kodėl Rūta – viena geriausių plaukikių pasaulyje bei viena mylimiausių sportininkų savo šalyje.

 

16.00

Kino mokyklos vyresniųjų klasių moksleiviams „Skalvijos“ kino akademija pristatymas ir filmų peržiūra. Pristato Vėjūnė Dūdėnienė („Skalvijos“ kino centras).

„Kartu, abu vienudu“, rež. Saulė Dikčiūtė, 2018, 6 min.

Žirgai – gyvūnai, gebantys užmegzti ypatingą santykį su žmogumi. Pasitikėti žirgu, įrodyti, jog esi lyderis, tobulėti kartu su juo – tai iššūkiai su kuriais susiduria žirgų sporto entuziastai.

„Velóve“, rež. Rolandas Banaitis ir Matas Kinderis, 2018, 7 min.

Tai filmas apie Vytą ir jo sukurtą dviračių taisyklą / kolektyvą, pavadinimu „Margi sakalai“. Šie žmonės, įkvėpti vis populiarėjančios recycling‘o kultūros, supažindina su savo pasauliu ir požiūriu į gyvenimą.

„Idėja“, rež. Pijus Mačiulskis, 2017, 12 min.

Profesorius atlieka eksperimentus su jaunuoliais, siekdamas išsiaiškinti, kaip mechaniškai sukurti idėją. Bandydamas sudėti gyvenimą į matematinę sistemą, jis nesupranta, kad kai kurie jo veiksmai peržengia etikos ir moralės ribas.

„Vobla 11“, rež. Matas Pakutinskas, 2018, 12 min.

Dingsta vaikino dviratis. Vieninteliai galimi vagys – skeiteriai, kurie leidžia laiką vaikino kieme. Vaikinas nusprendžia apsimesti skeiteriu ir įsibrauti į jų gretas, kad sužinotų, kas pavogė jo dviratį.

„Sluoksniai“, rež. Alanas Gurinas, 2016, 13 min.

Ar važiavimas riedlente prilygsta siurrealiam nespalvotam sapnui, ar tai tik beprasmis viešosios tvarkos pažeidimas? Per trejus metus sukaupta medžiaga atskleidžia skirtingų žmonių požiūrį ir santykį su „chuliganais ant ratukų“. Beriedant Vilniaus gatvėmis keičiasi stebėjimo kampas, o visi stereotipai, nuomonės bei konfliktai susipresuoja į daugiasluoksnį rankdarbį.